01.02.08

Biografie Imogen HeapImogen Jennifer Jane Heap (* 9. prosince 1977) je britská zpěvačka a skladatelka, známá zvláště díky spolupráci s Guyem Sigsworthem ve skupině Frou Frou (2002) a svému druhému sólovému počinu Speak For Yourself (2005). Pohybuje se v žánru ambietní hudby, indie, pop, rock, trip hop a elektro.

Imogen už od útlého věku hrála na různé hudební nástroje, například klavír, cello nebo klarinet a první písničky začala skládat už ve svých třinácti letech. Když jí bylo dvanáct, rodiče se rozvedli a ona odešla na internátní školu, kde se později nepohodla se svým učitelem hudby. Za trest se měla učit sama a tím se, naštěstí pro nás, seznámila s elektronickou hudbou.
Po té studovala uměleckou BRIT school, kde v 18-ti letech nahrála své první čtyři dema a za několik měsíců už měla podepsanou smlouvu s Almo Sounds.
V roce 1996 začala spolupracovat se skupinou Acacia, kde se seznámila s Guy Sigsworthem (spolupracoval např. s Bjork nebo Sealem) a působila jako hostující zpěvačka a spoluskladatelka.

1998 iMEGAPHONE

Almo Sounds jí vydalo její první sólo album iMegaphone (=přesmyčka jejího jména), které bylo okamžitě nadšeně přijato kritiky. Bylo složeno z její vlastní tvorby i písní napsaných ve spolupráci s Guy Sigsworthem. V čele se singly „Getting Scared“ „Shine“ a „Come Here Boy si Imogen postupně razila úspěch v USA i v rodné Británii.
Brzy ale byla propagace v Anglii zastavena s tím, že Imogen musí do určitého data udělat další album, protože Almo Sounds trpí nedostatkem hitů. Skvěle rozjetá kariéra se náhle zastavila a situace se ještě zhoršila, když bylo Almo Sounds pohlceno společností Universal a Imogen patřila k té části interpretů, kterou Universal nechtěl dál podporovat.

2002 FROU FROUGuy Sigsworth (ze skupiny Acacia) Imogen nabídl jestli by nechtěla napsat slova k několika jeho motivům, s podmínkou, že někde bude použito slovo„Láska“. První, s čím za ním přišla bylo „Lung of love, leaves me breathless“ (=„Plíce lásky, nechávají mě bez dechu“) a píseň "Flicks" byla na světě. Potom přišlo "Breathe In" a další, až se rozhodli vydat společně album s názvem Details.
Název Frou Frou , jak svoje seskupení pojmenovali, je z Rimboudovy básně "Ma Bohème" a jsou to francouzská citoslovce pro zvuk sukní tancujících žen. (Frou Frou je také jméno koně Vronského v Tolstojově Karenině.)
Album Details sice bylo přijato kritiky, ale úspěch u konzumentů se nekonal a Island Records jim odmítla vydat další album. Nabídli sice podporu Imogen pro její další sólové album, ale ta to komentovala větou: “Když si dáte tričko do čistírny a oni vám ho spálí,
tak nepůjdete a neřeknete „Díky moc, zítra přijdu zas." Takže jsem nabídku odmítla.“ S Guyem ale dál spolupracovala také na „Holding Out For The Hero“ pro film Shrek 2 nebo na remixu své staré písně "Airplane".


SPEAK for YOURSELFPo ročních přípravách a úpravách, o kterých informovala skrz svůj web a blog, vydala Imogen 18.6.2005 album Speak For Yourself v nákladu 10 000 kopií. Po špatných zkušenostech s nahrávacími společnostmi se rozhodla vydat ho na vlastní náklady (založila společnost iMegaphonic) a byt přestavěla na malé studio.

Na své následné mini-tour vystupovala jako skupina o jedné člence a pomocí svého laptopu obsluhovala všechny nástroje a do toho zpívala, hrála na klavír nebo na Array mbira (=americká obdoba africké mbiry – tuším, že to je to cosi klavírně špičatě crnkacího, co používá pro "Clear The Area" a "Headlock"). Dočkala se ohromného úspěchu a Sony BMG a RCA Vic
tor jí album znovu vydali i v USA, Kanadě a Mexiku, takže se nakonec vyprodalo 120 000 kopií (nepočítám elektronicky stáhnutelnou verzi)
Roku 2006 byla nominována na 2 ceny Grammy Nejlepší nováček (skokan roku?) a Nejlepší píseň z reklamy.

2009 ELLIPSEV létě 2007 oznámila, že se hodlá naplno věnovat nahrávání třetího alba, které mělo být dokončeno v prosinci 2008, den před jejími narozeninami. Začala také pro fanoušky vydávat takzvané video-blogy s aktuálními informacemi o výstavbě nového studia, koupi mikrofonu, testech autoškoly nebo také o práci na albu Ellipse.

Pro film Heroes mezitím napsala píseň „Not Now But Soon“(k poslechu TU) a ve spolupráci s IAMX zapěla "My Secret Friend" (k doslechu na jeho albu "Kingdom of Welcome Addiction")

Album ELLIPSE bylo nakonec přes lednové, únorové, březnové, dubnové a všechny ostatní sliby vydáno 24. srpna 2009 a čítá 13 pěvů, z toho jeden čistě instrumentální instrumentální (Fire). Za ten byla, stejně jako za celé album nominována na Grammy - zlatého kulatce si pak odnesla za Non-Classical Best Engineered Album v šatech s blikacím límcem a kabelkou zobrazující aktuální pozdravy jejích twitter fanoušků (viz foto níž)
Je svobodná (nechala se slyšet, že Ellipse bylo první album, které nahrávala bez jakékoli mužské opory..), bezdětná a momentálně přebývá v Londýně. Je nadšený fanoušek všech možných hudebních (mbira) i méně hudebních nástrojů (topení), miluje jogging, cestování a mořské plavání při deseti stupních... Nejen po celé Británii je proslulá svým extravagantním zjevem (viz z udílení cen Grammy 2006) a poněkud ztřeštěnými nápady (poznamenat svou hlavu černou a bílou barvou a modrými chlupy a prostě jít). Vybudovala si silnou komunitu fanoušků skrz sociální sítě a vymýšlí různé originální projekty, jako například "The Song That Never Was", kdy vokály pro píseň k animovanému filmu, ze kterého sešlo, poskytla fanouškům zdarma ke stažení a mixování.

Věnuje se také charitě – krom zmíněného charitativního běhu (v ženské kategorii doběhla 6.!) vydala CD na podporu Tibetu „Songs for Tibet: The Art of Peace“ a píseň "Shepherdess"

V rámci své ELLIPSE tour se 2. 3. 2010 zastavila i v Praze! (fotky a videa)

Inspirováno anglickou wikipedií. Při případném vypůjčení pro své účely sím uveďte zdroj, dík Slaninka


Žádné komentáře:

Okomentovat