11.08.09

Překlad rozhovoru!


Rozhovor z ShockHound.com
Překlad Slaninka (při kopírování prosím uvěďte zdroj,dík)


Je to už téměř čtyři roky, co zpěvačka a skladatelka Imogen Heap vydala své druhé sólo abum Speak For Yourself. Předtím utvořila formaci s Guy Sigsworthem jako skupina Frou Frou a jejich píseň "Let Go" se díky uvedení ve filmu Garden State stala hitem. Albem Speak for Yourself prokázala, že není jen talentovaná skladatelka, ale také producentka a podnikatelka, protože bylo album vydané pod jejím vlastním labelem Megaphonic (distribuováno Sony BMG).

Po dvou letech nepřetržitých vystoupení se Speak For Yourself, napsala Heap na Hawai nové písně, postavila si vlastní studio v Londýně, spolupracovala s rozličnými umělci, jako například Chris Cornerem z IAMX, Blue October, Temposharkem nebo Josh Grobanem a - nahrála a produkovala své třetí sólo abum ELLIPSE, které bude vydáno 24. srpna 2009. Mohli byste si myslet, že si teď tahle rozličně talentovaná osoba sedne a začne odpočívat, ale to má k Imogen Heap hodně daleko. Před vydáním Ellipse a plánováním tour hostila skrz tzv."Heap Tweet Up" několik z jejích 800,000 fanoušků odebírajících její zprávy na Twitteru v jednom z jejích
oblíbených barů a přehrávala jim své nové album (někdy i všechny pozvala na pití)
Její vynalézavost, energičnost a smysl pro melodii činí z Imogen Heap neodolatelnou osobnost.

Exkluzivně pro ShockHound s Imogen o skládání, "bad body double" a terapii na Twitteru...

ROZHOVOR

Jsou to už čtyři roky od tvého posledního alba. Co jste všechno dělala?
No, vlastně vůbec nic. Jenom tak jsem lenošila na sluníčku...
Ne, pracovala jsem dost tvrdě. Poté, co vyšlo SfY a já dva roky jezdila a hrála,
jsem se vrátila do svého londýnského bytu a všude bylo plno oblečení,
kousky mojí výzbroje a rozebraného studia...a tak se mi tam ani nechtělo zůstat.
Prostě jsem najela na Google Earth, několikrát otočila planetou a zabodla na místo,
kde bych začala dělat na novém albu - a byl to ostrov Maui. To bylo snad nejvzdálenějsí místo
od civilizace. Tam jsem pobyla tři měsíce a pak ještě cestovala na šest nebo sedm jiných míst.
Po tom všem jsem se konečně vrátila domů a postavila nové studio ve sklepě domu, kde jsem vyrůstala
a začínala hrát. Myslela jsem, že to zabere tak měsíc, ale protáhlo se to na osm. Pak jsem ještě rok pracovala na novém albu.

Máš ráda uzávěrky, které si sama stanovíš. Jak to fungovalo na tvém novém albu?
Já prostě potřebuji uzávěrky, kdyby nebylo datum, nic bych neudělala. Potřebuji bod, ke kterému ta práce směřuje. Pořád je oddaluji nebo porušuji, ale stejně je potřebuji.
Někdy pozvu pár lidí na přehrávání a to mě zaručeně donutí dodělat něco pořádného - to pak spím i jen pár hodin denně, abych něco dokončila. Je to ale dost nešťastné pro okolí, protože jsem vždycky na Twitter napsala: "Hotovo v dubnu 2008!" a pak nic...a zase "říjen!", potom "Do svých narozenin!" a tak to bylo dokola a dokola.
Důvodem bylo, že jsem nikdy nemyslela na zádrhele, protože jsem na ně nebyla zvyklá - nikdy se toho nedělo tolik.
Moc lidí o mě tehdy nevědělo a nezajímalo se a pak, kvůli úspěchu SfY, což je ale skvělé, najednou chodí spousta nabídek a hostování atp. A to jsou věci, ketré jsem nikdy předtím nedělala. A nemohla jsem je odmítat, protože jsem vlastně ani nechtěla, a navíc to pomáhá překonat ten stereotyp každodenního studia.

Napsala jsi píseň pro první film Letopisy Narnie, ale když jsi napsala další pro druhý díl - Prince Kapsiana, jen ti sdělili, že je tvoje píseň moc temná. Jak se píseň, nyní na tvém novém albu, jmenuje?
Nazvala jsem ji "2-1" a , když nad tím teď přemýšlím, tak to asi nebyl moc dobrý nápad to udělat ji pro ten film, protože, jsem část písně měla už před tím napsanou, což jsem si tehdy neuvědomila. Musíte to napsat od prvního tónu, aby to mohlo jít na Grammy nebo Oscara,
a o to oni samozřejmě stojí. Takže nakonec je dobře, že se jim nelíbila.
Ale mě k tomu filmu stejně seděla.

Jsou tvé písňě v nějakém novém filmu?
No, vlastně "Wait It Out" jsem psala pro film. Bylo to na Maui.
Den před odletem na Maui jsem dostala email od Zach Braffa, který mi psal:
"Mám nový film, napsal jsem scénář, jmenuje se "Open Hearts" a byl bych hrozně rád, kdybys mi pro něj napsala píseň." a já na to "Super, uvidím, co se vynoří na Maui." Dal mi scénář a mě se hrozně líbil.
A tak, když jsem dojela na Maui do toho krásného apartmánu, co jsem si pronajala, bylo tam krásné velké piano a já položila ten scénář na klavír a řekla si: "Nikdo nečeká, že bych to napsala za první den...tak si jen tak zahraju"
Vybalila jsem pár nápadů, co jsem si poznamenala na scénář a hrála, co mě napadlo. A po třech čtyřech hodinách byla "Wait It Out" na světě. Ještě tu noc jsem to poslala Zachovi - jen piano a vokály a on mi odpověděl: "Můj Bože! Nemůžu uvěřit, že už jsi to napsala! Je nádherná, určitě bude ve filmu."
Tak jsem napsala píseň hned první den a je v tom filmu. Zachův film Garden state byl parádní, ale na Open Hearts teď vlastně nepracuje.

Když mluvíme o Garden State, vypadá to, že ti to hodně pomohlo,protože klip s "Let Go" byl všude. Jak moc velkou roli to sehrálo v tvém úspěchu?
Myslím, že velkou. "Let Go" a Garden State trailer byl ten moment, kdy se všechno zbláznilo
To byla první píseň o které se hodně mluvilo. Bylo to fantastické. Když jsme s Guyem dostali email od Zacha, kde stálo: "Hrozně se nám ta píseň líbí, chtěli bychom ji použít do filmu." nenabízeli moc peněz, ale líbil se nám ten nápad. Milovali jsme Natalii Portman, je senzační.
Dva roky na to jsme slyšeli od jednoho našeho přítele ze Států "Jedna vaše píseň je v traileru." "Fakt? Která?" On na to "Garden State?" a my jenom "Co to je?" Nepamatovali jsme se, protože se to původně jmenovalo Large's Ark.
Je strašná škoda, že to trvalo dva roky, protože jsme se z Frou Frou už šli sólově.
Ale nová reakce publika byla úžasná. Zjistila jsem, že jsem se vlastně k lidem nedostala přes rádio, ale přes film a televizi.

Jsi velmi vynalézavá, co se týče snahy někam svou hudbu posunout. Máš své vydavatelství, jsi aktivní online, na Twitteru 800,000 odebíratelů a pořádáš "Heap Tweet Up". Zajímalo by mě, jak ti Twitter pomáhá?
Mám na Twitteru ráda, že mě udržuje ve spojení s lidmi, kteří mou hudbu dotváří, protože hudba bez posluchače neexistuje. Když už ve studiu šílím, ztrácím přesvědčení a mám pocit, že už dál nemůžu a dostanu od někoho z Twitteru zprávu:"Miluju všechno, co děláš, hodně mi to pomáhá." nebo " Seznámila jsem se s přítelem díky tvé písni."-jsou kousičky informací, které mi pomáhají. Protože... Když jsem to nahrávala, s nikým jsem nechodila. Vždycky, když jsem něco nahrávala, jsem někoho měla, ale tentokrát ne a byl to zvláštní zážitek.
Nikdo vás neutěší, nemůžete se podělit o radost, jak se vám vedlo ve studiu. Je to trochu zklamání, když jste ve studiu a máte na konci práce pocit "Jo! To se povedlo!"...ale nikomu to nemůžete zahrát. Takže bylo skvělé mít lidi, kteří vám řeknou "Nemůžu se dočkat, až to uslyším!" To potěší ve čtyři ráno.

Takže Twitter je vlastně tvůj virtuální přítel.
Jo, je to takový náhradní přítel.

Jedna z věcí, které se mi na tvém novém albu líbila nejvíc byla píseň "Bad Body Double". Jaké je v ní poselství?
Když jsem byla v Japonsku... Japonky mají krásnou kůži a vlasy, skvělou povahu a taky, žádnou celulitidu. Chodila jsem se v horách koupat do těch horkých pramenů a cítila se hrozně bledá, pokleslá a nezdravá v porovnání s těmi krásnými dívkami. Tak nějak
jsem to vnímala a ani o tom nepřemýšlela. Pořád jsem pracovala ve studiu a pauza v podstatě od chvíle, co jsem se v 17 letech upsala vydavatelství vůbec nebyla.
Nikdy jsem se nezastavila a neřekla si "Hej, co to má znamenat?" (pleská si o stehna). Bylo to po dlouhých letech poprvé, kdy jsem se na sebe pořádně podívala do zrcadla
a uvědomila si jen "O panebože to jsem já!"
Prostě se necítím na tu osobu, co jí začínají šediny a je tak jaksi povislá a neforemná. Prostě se tak necítím. Je to skoro jako bych byla ve sprše a stoupla si před zrcadlo
a tam se zjevila moje povadlá podobizna s kůží plnou ďolíčků. Patle na sebe všemožné krémy, aby vypadala jako já, protože v mé hlavě se pořád cítím na 17. Takže ta píseň je o té osobě
je to o mé nejistotě, která přichází, když jsem před zrcadlem. Snažím se to ovládnout, zkouším všechny ty anti-cellulitidové krémy a ovládnout tu nejistotu, když jsem s mužem.
Úplně se ztrapníte, protože máte pocit, že zezadu nevypadáte zrovna dobře nebo tak... (smích)

Je to osvěžující sylšet tohle od ženy v zábavním průmyslu, protože obvykle lžou a říkají: "Můžu jíst cokoli chci." a přitom mají obrovský hlad. A co je tedy hlavní myšlenka příběhu? Je to varování před nejistotou nebo přímo popisuješ cestu, jak se s ní vypořádat?
Em, končí to: "Jednou se tě provždy zbavím, převálcuji tě svým skákacím míčem Pilates. Budu se potit, zvýším tempo... začnu zítra, jsem tvůj krutý trest." Jakože ne teď...protože
teď prostě mám takový dobrý sýr. Ale zítra si to s tebou vyřídím a to je realita.

1 komentář: